Muzikologická bibliografická databáze

Vstup do KATALOGu

Na základě zkušeností ze starších bibliografických projektů, kterými jsou zejména Muzikologická produkce v českých zemích a mezinárodní bibliografie RILM - Répertoire International de Littérature Musicale, v Kabinetu hudební historie roce od roku 2014 vytváříme elektronickou databázi muzikologické literatury.

Pro realizaci bibliografické databáze byl zvolen knihovnický katalogizační program Aleph. V rámci smluvní spolupráce Knihovna Akademie věd nově vytvořené záznamy kontroluje, ukládá a případně předává dále do ANL. V pilotní fázi projektu probíhala katalogizace ve formátu MARC 21, aktuálně přecházíme na nový formát RDA. Tvorba bibliografického záznamu probíhá s dokumentem v ruce, při popisu využíváme autoritní databázi Národní knihovny ČR i stávající záznamy v Souborném katalogu a ANL. Pro segment analytických záznamů využíváme metodické vedení koordinačního centra projektu ANL se sídlem ve Státní vědecké knihovně Hradec Králové. V rámci této spolupráce zaštiťujeme analytický popis článků z muzikologických časopisů. Pro tuto část projektu od roku 2015 získáváme finanční podporu z projektu Ministerstva kultury VISK 9/1.
Při pořizování aktuální bibliografie zpracováváme muzikologickou produkci předchozího kalendářního roku, se zaměřením na tuzemské autory, a to včetně jejich publikací, uveřejněných v zahraničí. Záznamy jsou opatřeny věcným popisem a anotací.

Muzikologická bibliografická databáze obsahuje kompletní bibliografii článků ze všech ročníků časopisu Hudební věda a sborníku Miscellanea musicologica.
S podporou podprogramu Digital humanities v rámci StrategieAV21 provádíme retrokonverzi bibliografických přehledů, publikovaných od roku 1972 v časopisu Hudební věda.


Přístup do bibliografické databáze je možný přes vstupní masku Souborného katalogu KNAV.
Zprovozněno je vyhledávání základní, z více polí, pokročilé a vyhledávání s pomocí jazyka CCL.
Dvojjazyčný věcný popis (česky a anglicky) umožňuje využití databáze také zahraničními badateli.

Muzikologická bibliografická databáze je součástí Souborného katalogu KNAV a je mezi oborovými bibliografiemi evidovanými Národní knihovnou ČR.

 

Řešitelka projektu: PhDr. Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , CSc.
Bibliograf: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Puškinovo náměstí 9
Praha 6
tel. 220 303 928

 

 

 

 

 

 

 

 
logo 
avcr zakladni znacka cz cmyk
Výběr jazyka
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Kalendář
poslední mesíc květen 2018 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 18 1 2 3 4 5 6
week 19 7 8 9 10 11 12 13
week 20 14 15 16 17 18 19 20
week 21 21 22 23 24 25 26 27
week 22 28 29 30 31