Muzikologická bibliografická databáze

Vstup do KATALOGu

Na základě zkušeností ze starších bibliografických projektů, kterými jsou zejména Muzikologická produkce v českých zemích a mezinárodní bibliografie RILM - Répertoire International de Littérature Musicale, byl v Kabinetu hudební historie roce 2014 zahájen pilotní projekt anotované elektronické databáze muzikologické literatury za rok 2013.

Pro realizaci bibliografické databáze byl zvolen knihovnický katalogizační program Aleph. V rámci smluvní spolupráce Knihovna Akademie věd nově vytvořené záznamy kontroluje, ukládá a případně předává dále do ANL. V pilotní fázi projektu probíhala katalogizace ve formátu MARC 21, aktuálně přecházíme na nový formát RDA. Tvorba bibliografického záznamu probíhá s dokumentem v ruce, při popisu využíváme autoritní databázi Národní knihovny ČR i stávající záznamy v Souborném katalogu a ANL. Pro segment analytických záznamů využíváme metodické vedení koordinačního centra projektu ANL se sídlem ve Státní vědecké knihovně Hradec Králové. V rámci této spolupráce zaštiťujeme analytický popis článků z muzikologických časopisů. Pro tuto část projektu jsme na rok 2015 získali finanční podporu z projektu Ministerstva kultury VISK 9/1.
Při pořizování aktuální bibliografie zpracováváme muzikologickou produkci předchozího kalendářního roku, se zaměřením na tuzemské autory. Základem pro naše záznamy jsou tištěné bibliografické soupisy nejnovější produkce, každoročně publikované v Hudební vědě.
V rámci pilotního projektu jsme zahájili také retrospektivní katalogizaci článků ze starších starších ročníků našeho časopisu Hudební věda. V dalších fázích se počítá rovněž s retrokonverzí tištěných bibliografií, publikovaných každoročně v Hudební vědě už od roku 1970.
Přístup do bibliografické databáze je možný přes vstupní masku Souborného katalogu KNAV.
Zprovozněno je vyhledávání základní, z více polí, pokročilé a vyhledávání s pomocí jazyka CCL.
Dvojjazyčný věcný popis (česky a anglicky) umožňuje využití databáze také zahraničními badateli.

Řešitelka projektu: PhDr. Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , CSc.
Bibliograf: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Puškinovo náměstí 9
Praha 6
tel. 220 303 928

 

 

 

 

 

 

 

 
logo 
avcr zakladni znacka cz cmyk
Výběr jazyka
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Kalendář
poslední mesíc říjen 2017 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 39 1
week 40 2 3 4 5 6 7 8
week 41 9 10 11 12 13 14 15
week 42 16 17 18 19 20 21 22
week 43 23 24 25 26 27 28 29
week 44 30 31