Muzikologická bibliografická databáze

Vstup do KATALOGu

Na základě zkušeností ze starších bibliografických projektů, kterými jsou zejména Muzikologická produkce v českých zemích a mezinárodní bibliografie RILM - Répertoire International de Littérature Musicale, v Kabinetu hudební historie roce od roku 2014 vytváříme elektronickou databázi muzikologické literatury.

Pro realizaci bibliografické databáze byl zvolen knihovnický katalogizační program Aleph. V rámci smluvní spolupráce Knihovna Akademie věd nově vytvořené záznamy kontroluje, ukládá a případně předává dále do ANL. V pilotní fázi projektu probíhala katalogizace ve formátu MARC 21, aktuálně přecházíme na nový formát RDA. Tvorba bibliografického záznamu probíhá s dokumentem v ruce, při popisu využíváme autoritní databázi Národní knihovny ČR i stávající záznamy v Souborném katalogu a ANL. Pro segment analytických záznamů využíváme metodické vedení koordinačního centra projektu ANL se sídlem ve Státní vědecké knihovně Hradec Králové. V rámci této spolupráce zaštiťujeme analytický popis článků z muzikologických časopisů. Pro tuto část projektu od roku 2015 získáváme finanční podporu z projektu Ministerstva kultury VISK 9/1.
Při pořizování aktuální bibliografie zpracováváme muzikologickou produkci předchozího kalendářního roku, se zaměřením na tuzemské autory, a to včetně jejich publikací, uveřejněných v zahraničí. Záznamy jsou opatřeny věcným popisem a anotací.

Muzikologická bibliografická databáze obsahuje kompletní bibliografii článků ze všech ročníků časopisu Hudební věda a sborníku Miscellanea musicologica.
S podporou podprogramu Digital humanities v rámci StrategieAV21 provádíme retrokonverzi bibliografických přehledů, publikovaných od roku 1972 v časopisu Hudební věda.


Přístup do bibliografické databáze je možný přes vstupní masku Souborného katalogu KNAV.
Zprovozněno je vyhledávání základní, z více polí, pokročilé a vyhledávání s pomocí jazyka CCL.
Dvojjazyčný věcný popis (česky a anglicky) umožňuje využití databáze také zahraničními badateli.

Muzikologická bibliografická databáze je součástí Souborného katalogu KNAV a je mezi oborovými bibliografiemi evidovanými Národní knihovnou ČR.

 

Řešitelka projektu: PhDr. Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , CSc.
Bibliograf: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Puškinovo náměstí 9
Praha 6
tel. 220 303 928

-------------------------------------------


VOZKOVÁ, Jana, Muzikologická bibliografická databáze. In: České oborové bibliografie. Sborník z interdisciplinárního semináře. Praha, Ústav pro českou literaturu AV ČR 2017, s. 80-85
VOZKOVÁ, Jana, Muzikologická bibliografická databáze. Hudební věda 54 (2017), č. 1, s. 110-112.

 

 

 

 

 

 

 

 
logo 
avcr zakladni znacka cz cmyk
Výběr jazyka
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Kalendář
poslední mesíc listopad 2018 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 44 1 2 3 4
week 45 5 6 7 8 9 10 11
week 46 12 13 14 15 16 17 18
week 47 19 20 21 22 23 24 25
week 48 26 27 28 29 30